64% українців вважають, що Голодомор організувала радянська влада на чолі зі Сталіним

21.11.2013 17:28


 

В Україні лише 2% тих, хто нічого не знає й не чув про Голодомор. Про це свідчать дані загальнонаціонального опитування населення України, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» з соціологічною службою «Ukrainian Sociology service».

Більшість населення (53%) відповіла, що знає про Голодомор «в загальних рисах», ще 19% – «щось про це чули» і лише 26% вважають, що добре ознайомлені з проблематикою Голодомору.

Згідно з даними, рівень інформованості щодо Голодомору істотно залежить від віку: добре обізнаними з цією проблематикою вважають себе старші люди, яким більше 55 років (42%), і значно менше – молодші: 21% віком 30–54 роки і лише 16% – віком до 30 років.

Серед регіонів, добре обізнаних з тематикою Голодомору, найбільше виявилося у Центральному регіоні (43%), найменше – у Східному та Південному, де третина жителів відповіли, що «щось про це чули».

Основне джерело інформації про Голодомор – засоби масової інформації, а в Центральному регіоні – «сімейна пам’ять».

Основним джерелом інформації про Голодомор є ЗМІ – з них дізналися про Голодомор 60% населення, майже половина населення (48%) дізналися про Голодомор від родичів, 23% – під час навчання у вищому чи середньому навчальних закладах, ще 17% – від знайомих та друзів, 13% – з історичних та художніх книг, 8% – з інтернету.

А от більшість людей старшого віку дізналися про Голодомор від родичів (68%), на другому місці як джерело інформації про це лихо у них стоять ЗМІ (60%). Молодь дізналася про Голодомор переважно зі ЗМІ(63%), 41% – під час навчання в освітніх закладах і лише 33% – від родичів. Це означає, що передача історичної пам’яті через сімейні канали почала слабшати.

В усіх регіонах поділяють думку, що у Голодомор був спричинений не природними обставинами, а – владою на чолі зі Сталіним.

Лише 22% населення поділяють думку, що Голодомор був зумовлений природними обставинами.

Натомість 64% вважають, що Голодомор був спричинений діями влади на чолі зі Сталіним та мав штучне походження (не згодні з таким твердженням лише 13% населення). Переважно згодне населення (53%) з тим, що метою Голодомору була боротьба з селянством та примус вступати у колгоспи, а також з тим, що Голодомор був спрямований на знищення української нації (згодні з цим 45%, не згодні – 26%).

В оцінках Голодомору регіони поєднує визнання того, що голод у 1932–1933 рр. був спричинений дiями влади на чолі зі Сталiним та був штучного походження – так вважають 95% жителів Західного регіону, 72% Центрального, 57% Південного і 36% Східного (де 40% не змогли визначити своєї позиції). Переважно згодні жителі різних регіонів України і з тим, що метою Голодомору була боротьба з селянством та примус вступати у колгоспи (з цим згодні 74% жителів на Заході, 55% – у Центрі, 56% на Півдні і 36% на Сході, при тому, що у цьому регіоні 41% не визначилися).

Водночас на Сході та Півдні значна частина жителів вважає, що Голодомор був зумовлений природними обставинами (29% на Сході та 33% та Півдні), на відміну від жителів Заходу та Центру, де так вважають, відповідно, 4% і 21%.

З тим, що Голодомор був спричинений діями влади на чолі зі Сталіним, згодні прихильники усіх політичних сил: ВО «Батьківщина» (згодні – 87%, не згодні – 2%), партії «УДАР» (згодні – 79%, не згодні – 6%), ВО «Свобода» (згодні – 93%, не згодних немає), Партії регіонів (згодні – 52%, не згодні – 22%) і навіть Комуністичної партії (згодні – 64%, не згодні – 21%). Проте значна частина виборців КПУ (48%) та Партії регіонів (37%) вважають, що Голодомор був зумовлений природними обставинами.

Загалом в оцінках причин Голодомору вікові відмінності другорядні, от тільки молоді респонденти віком до 30 років часто на запитання про причини Голодомору відповідали «важко сказати» (від 28% до 37%).

Найбільше постраждалих від Голодомору родин – у Центральному регіоні

39% респондентів відповіли, що їхні рідні постраждали від Голодомору, у 39% родин таких не було, а 22% про це не знають. Проте реально потерпілих від Голодомору, вірогідно, більше, бо серед людей старших за 55 років 55% відповіли, що у їхніх родинах були такі постраждалі, а от серед молоді 35% про це не знають.

Найбільше постраждалих від Голодомору родин виявилося у Центральному (56%) та Південному (40%) регіонах), менше – на Сході (17%) та на Заході (16%). Втім, значна частина респондентів на Сході (30%) і у Центральному регіоні (31%) відповіли, що не знають, чи їхні родини страждали від Голодомору чи ні.

Цікаво, що найбільше виявилося тих, чиї родини постраждали від Голодомору, серед прихильників Комуністичної партії – 59% (що пояснюється віковим складом виборців комуністів, серед яких переважають літні люди).

Більшість українців вважає, що проблема Голодомору не об’єднує, але й не роз’єднує Україну

У тому, що проблема Голодомору об’єднує Україну, певні 27%, що роз’єднує – 16%, а на думку більшості (57%), ця пам’ять жодним чином не впливає на об'єднання чи роз'єднання України.

Вшанування жертв Голодомору повинно відбуватися на державному рівні – у цьому в Україні спостерігається консенсус

Більшість українців (61%) вважають, що вшанування жертв Голодомору повинно відбуватися на державному рівні (не згодні з цим 13%, решта не визначилися). У тому, що вшанування Голодомору повинно відбуватися на державному рівні, переконані в усіх регіонах, хоча й різною мірою: найбільше – Західному регіоні (77%), найменше – у Східному (45%, а 36% – проти). І у цьому солідарні прихильники усіх політичних сил – від «Свободи» (94%) до КПУ (64%).

Загальнонаціональне опитування населення України проведено Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» з соціологічною службою «Ukrainian Sociology service» з 5 по 16 жовтня 2013 р. Усього було опитано 2000 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення України (старше 18 років) за такими показниками, як стать, вік, рівень освіти, тип та регіон проживання. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.

Дослідження проведено за фінансової підтримки Національного Фонду підтримки демократії (США).

Як повідомлялось, 75% людей, що пережили Голодомор, мають радянські стереотипи.

Згідно із даними опитування соціологічної групи "Рейтинг", 66% українців схиляють до думки, що Голодомор 1932-33 років був геноцидом.
 

Нагадаємо, цього року відзначають 80-і роковини Голодомору-геноциду 1932—1933 років в Україні.

Матеріал : Тиждень.ua